Search
سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸
  • :
  • :

روستای کویری مصر

مصر : روستای در دل کویر ایران

کویر این هیچستان پر اسراری که در آن دنیا و آخرت رو در روی هم اند. شب کویر این موجود زیبا و آسمانی که مردم شهر نمی شناسند، آنچه می شناسند شب دیگریست، شب کویر به وصف نمی آید.

آسمان کویر آن باغ پر از گلهای رنگین و عطر و شعر و خیال و الهام و احساس؛ میعادگاه هرشب دل های اسیر و چشمه سار زیبایی و رهایی و دوست داشتن.

این ها بریده های از لابه لای هزار توی توصیفات زیبای دکتر شریعتی از کویر است.

عکس: علیرضا نصیری 

وقتی که برای اولین بار به روستای مصر رفتم ناخوداگاه بر خاطر پریشانم گذشت و یکباره هرآنچه را از کتاب کویر ایشان خوانده بودم در دلم زنده شد.

کشورمان ایران با داشتن تنوع اقلیمی همیشه آغوش خود را برای طبیعت دوستان با هر زائقه و سلیقه ای باز کرده، اگر از آن دسته از افراد هستید که علاقه خاصی به کویر و بیابانگردی دارید حتما تا حالا اسم روستای مصر را شنیده اید.

روستا مصر ؛ روستای زیبا در دل کویر ایران که همچون نگینی در اعماق کویر می درخشد.

عکس: بهناز

ـ روستای کویری مصر

روستای مصر یا کویر مصر در قلب کویر مرکزی ایران در ۴۵ کیلومتری شرق جندق و ۳۰ کیلومتری شمال شهرستان خور از توابع استان اصفهان؛ جای بسیار دور از شهرهای شلوغ در میانه کویر پهناور و جزیره ای کوچک در میان شن های روان واقع شده است.

آسمان کویر، تفرجگاه مردم کویر نشین و ستاره گان میهمان بزم شبانه اند. آسمان کویر چنان نزدیک است که حس می کنید اگر دستتان را دراز کنید می توانید یک سبد ستاره از آن بچنید.

وجود خانه های کویری جهت اسکان توریست، موتور سواری و شتر سواری در کویر و از همه مهمتر نی زارهای وسیع و سرسبز در فاصله پنج کیلومتری روستا و تپه های شنی اطراف آن، از جمله عوامل جذب گردشگر در دل کویرند.

آسمان صاف و تاریک این منطقه، مکان مناسب برای دیدن ستاره گان و برپایی کارگاه رصدی میهمانان ایرانی و خارجی است. بی شک طبیعت کویری مصر هم از لنز دوربین عکاسان پنهان نخواهد ماند.

ـ دیدنی های روستای مصر

از دیدنی های اطراف روستای مصر می توان به چال سلکنون، نی زار مصر، دریاچه نمک سلکنون، تخت عباسی، تختی عروس و رمل های ماسه ای اطراف روستا اشاره کرد.

رمل ها اصلی ترین جاذبه کویر مصر است. اگر کفش هایتان را دربیاورید و شن های روان میان انگشتان پا را لمس کنید تجربه ای فراموش نشدنی برای شما خواهد داشت.

خرما، انار و انواع سیفی جات از محصولات خوش طعم و مرغوب روستای مصر و روستاهای اطراف است.

کباب شتر، کالجوش و آبگوشت محلی که از غذاهای مخصوص مصر هستند بسیار خوش طعم و مقوی اند. البته دوغ شتر را هم فراموش نکنید.

از انواع صنایع دستی کویر هم می توان، کلاه، جاجیم، جلیقه، عبا از پشم شتر و انواع پلاز را نام برد.
2 دیدگاه برای “روستای کویری مصر

    1. قادریان

      مرسی لطف دارین. ایشالا قسمت بشه و بتونین این روستای اعجاب انگیز رو از نزدیک ببینین.

      پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *