Search
پنج شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹
  • :
  • :

دریاچه زریبار

زریبار : بزرگترین دریاچه آب شیرین خودجوش جهان

عکس: شیرکو کانیسانانی

حیف است که اهل ایران باشی و تا حالا اسمش را نشنیده باشی، دوصد حیف که اهل گشت و گذار باشی و برای یکبارهم که شده آنجا نرفته باشی…

دریاچه زریبار : بزرگترین دریاچه آب شیرین خودجوش جهان، این زمرد یکتای ایران، نگین جاودان کردستان، دریاچه ای زیبا و دیدنی در دل کوههای پرشکوه زاگرس

در ۳ کیلومتری شهر مرزی و توریستی مریوان، دریاچه ای افسانه ای ؛ افسانه شهری که سالهاست این آبی بیکران آن را در آغوش گرفته است. وقتی که مردم از ظلم و جور حاکم شهر به ستوه آمده و به پیر و مرشد خود پناه می برند او نیز به درگاه خداوند دعا می کند و یکباره همه شهر در آب مدفون می شود.

با آنکه آب آن از هیچ رودخانه ای فراهم نمی شود اما سده هاست که سایه سار آسمان آبی و ابرهایش است. طبیعتی بکر و نایاب در کنار شهر زیبای مریوان که خواستگاه انواع پرنده گان ، آبزیان ، گرازها و حیوانات شکاریست.

عکس: رحمان آذری

مریوان سالهاست که پذیرای مردم در اقصی نقاط کشور شده است و خاطره ای به یاد ماندنی برای گردشگران خارجی؛ مکانی مناسب برای انواع ورزش های آبی که هرساله میزبان مسابقات مختلف ورزشی است.

صید انواع ماهی و قایق سواری ، تفریح و سرگرمی خارج از وصفی را بدست می دهد. از دیگر جاذبه های گردشگری، جاده دور دریاچه ست که مثل حلقه ای آن را فراگرفته است و در حاشیه این جاده شش روستای زیبا قرار دارد.

خرید از بازارچه مرزی باشماق، نمایشگاه صنایع دستی، پذیرایی از میهمانان با کباب ماهی از ماهیان خود دریاچه؛ شوق سفر به مریوان و دیدن این دریاچه رویایی را دو چندان می کند.
6 دیدگاه برای “دریاچه زریبار

  1. سعدی

    الحق زریبار زیباست…

    من خودم اردبیلی هستم امسال اونجا بودیم، پیشنهاد میکنم به تمامی ایرانیان عزیز حتما حتما به زریبار و مریوان سر بزنند…

    پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *